Wyjaśnienie światowego kryzysu związanego z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi

Znaczna część planety pływa w odrzuconym plastiku, który szkodzi zdrowiu zwierząt i prawdopodobnie ludzi. Czy można to wyczyścić? Zanieczyszczenia tworzywami stały się jednym z najpilniejszych problemów środowiskowych, ponieważ gwałtownie rosnąca produkcja jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych przytłacza światową zdolność do radzenia sobie z nimi. Zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych są najbardziej widoczne w rozwijających się krajach azjatyckich i afrykańskich, w których systemy wywozu śmieci są często nieefektywne lub nie istnieją. Ale świat rozwinięty, szczególnie w krajach o niskim wskaźniku recyklingu, ma również problemy z prawidłowym zbiorem zużytych tworzyw sztucznych. Plastikowe śmieci stały się tak wszechobecne, że skłoniły do napisania globalnego traktatu wynegocjowanego przez ONZ.

Jak to się stało?
Tworzywa sztuczne wytwarzane z paliw kopalnych mają nieco ponad sto lat. Produkcja i rozwój tysięcy nowych wyrobów z tworzyw sztucznych przyspieszyły po II wojnie światowej, zmieniając tak współczesną erę, że życie bez plastiku byłoby dziś nie do poznania. Tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały medycynę dzięki urządzeniom ratującym życie, umożliwiły podróże kosmiczne, zmniejszyły samochody i odrzutowce - oszczędzając paliwo i zanieczyszczenia - oraz uratowały życie dzięki hełmom, inkubatorom i sprzętowi do czystej wody pitnej.

Wygoda, jaką oferują tworzywa sztuczne, doprowadziła jednak do wyrzucenia kultury, która ujawnia ciemną stronę materiału: dziś tworzywa sztuczne jednorazowego użytku stanowią 40 procent plastiku produkowanego każdego roku. Wiele z tych produktów, takich jak torby plastikowe i opakowania do żywności, ma żywotność od kilku minut do godzin, ale może utrzymywać się w środowisku przez setki lat.
Tworzywa sztuczne według liczb, kilka kluczowych faktów:

  • Połowa wszystkich wyprodukowanych tworzyw sztucznych została wyprodukowana w ciągu ostatnich 15 lat.
  • Produkcja wzrosła wykładniczo, z 2,3 mln ton w 1950 r. Do 448 mln ton do 2015 r. Oczekuje się, że do 2050 r. Podwoi się.
  • Każdego roku około 8 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych ucieka do oceanów z krajów nadbrzeżnych. Odpowiada to ustawieniu pięciu worków na śmieci pełnych śmieci jeden przy drugim wzdłuż nadbrzeża na całym świecie
  • Tworzywa sztuczne często zawierają dodatki, dzięki czemu są mocniejsze, bardziej elastyczne i trwałe. Ale wiele z tych dodatków może przedłużyć żywotność produktów, jeśli staną się śmieciami, a niektóre szacunki sięgają co najmniej 400 lat, aby się zepsuć.

Jak tworzywa sztuczne poruszają się po świecie?

Większość plastikowych śmieci z oceanów, ostatniego zlewu Ziemi, wypływa z lądu. Śmieci są również przenoszone do morza przez duże rzeki, które działają jak przenośniki taśmowe, zbierając coraz więcej śmieci, gdy płyną w dół rzeki. Na morzu znaczna część plastikowych śmieci pozostaje na wodach przybrzeżnych. Ale raz złapane w prądy oceaniczne, może być transportowany na całym świecie.

Na wyspie Henderson, niezamieszkanym atolu w grupie Pitcairn, odizolowanym w połowie drogi między Chile a Nową Zelandią, naukowcy znaleźli plastikowe przedmioty z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Europy, Ameryki Południowej, Japonii i Chin. Zostały one przeniesione na Południowy Pacyfik przez żyrator Południowy Pacyfik, okrągły prąd oceaniczny. Na morzu światło słoneczne, wiatr i fale rozbijają odpady z tworzyw sztucznych na małe cząstki, często o średnicy mniejszej niż jedna piąta cala. Te tak zwane mikroplastiki są rozrzucone po całej kolumnie wody i zostały znalezione w każdym zakątku globu, od Mount Everest, najwyższego szczytu, aż do Mariana Trench, najgłębszego koryta.

Mikroplastiki rozkładają się coraz bardziej na coraz mniejsze kawałki. Tymczasem plastikowe mikrowłókna znaleziono w miejskich systemach wody pitnej i dryfują w powietrzu. Miliony zwierząt giną każdego roku od plastiku, od ptaków po ryby i inne organizmy morskie. Wiadomo, że prawie 700 gatunków, w tym zagrożonych, zostało dotkniętych przez tworzywa sztuczne. Niemal każdy gatunek ptaków morskich zjada tworzywa sztuczne.

Większość śmierci zwierząt jest spowodowana zaplataniem lub głodem. Foki, wieloryby, żółwie i inne zwierzęta są duszone przez porzucone narzędzia połowowe lub odrzucone sześciopaki. Mikroplastiki znaleziono w ponad 100 gatunkach wodnych, w tym w rybach, krewetkach i małżach przeznaczonych na nasze talerze. W wielu przypadkach te małe kawałki przechodzą przez układ trawienny i są wydalane bez konsekwencji. Jednak stwierdzono również, że tworzywa sztuczne blokują przewód pokarmowy lub przebijają się narządy, powodując śmierć. Żołądki wypełnione tworzywami sztucznymi zmniejszają potrzebę jedzenia, powodując głód.

Tworzywa sztuczne były spożywane przez zwierzęta lądowe, w tym słonie, hieny, zebry, tygrysy, wielbłądy, bydło i inne duże ssaki, w niektórych przypadkach powodując śmierć.

Testy potwierdziły również uszkodzenie wątroby i komórek oraz zaburzenia układu rozrodczego, co skłoniło niektóre gatunki, takie jak ostrygi, do wyprodukowania mniejszej liczby jaj. Nowe badania pokazują, że ryby larwalne jedzą nanowłókna w pierwszych dniach życia, co rodzi nowe pytania na temat wpływu tworzyw sztucznych na populacje ryb.

Będąc w oceanie, odzyskanie plastikowych odpadów jest trudne - jeśli nie niemożliwe. Systemy mechaniczne, takie jak Mr. Trash Wheel, przechwytywacz śmieci w porcie Baltimore w stanie Maryland, mogą skutecznie zbierać duże kawałki plastiku, takie jak kubki piankowe i pojemniki na żywność, z wód śródlądowych. Ale kiedy tworzywa sztuczne rozpadną się na mikroplastiki i dryfują po słupie wody na otwartym oceanie, odzyskanie ich jest praktycznie niemożliwe.

Rozwiązaniem jest przede wszystkim zapobieganie przedostawaniu się odpadów z tworzyw sztucznych do rzek i mórz, jak twierdzą wielu naukowców i ekologów - w tym National Geographic Society. Można to osiągnąć dzięki ulepszonym systemom gospodarki odpadami i recyklingowi, lepszemu projektowi produktu, który bierze pod uwagę krótki okres użytkowania opakowań jednorazowych oraz ograniczenie produkcji niepotrzebnych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl