Trwają prace nad ustawą ograniczającą opakowania plastikowe

Rozszerzoną odpowiedzialność producentów plastiku wprowadzi pakiet odpadowy, który ma pojawić się jesienią. Nowe przepisy mają zmusić firmy do finansowej odpowiedzialności za wprowadzane na rynek tworzywo. - Producenci i wprowadzający na rynek m.in. opakowania lub produkty w opakowaniach mają w wyraźny sposób finansować recykling - zapowiada w rozmowie z Gazetą Wyborczą wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

W wakacje mają ruszyć kolejne konsultacje pakietu odpadowego, a jesienią ma być gotowy projekt ustawy. Przepisy te mają wprowadzić w Polsce rozszerzoną odpowiedzialność producentów za wprowadzanie plastiku na rynek.

Zastępca Henryka Kowalczyka tłumaczy, że w systemie rozszerzonej odpowiedzialności producenci i sieci handlowe, które sprzedają żywność opakowaną w plastik będą musiały sfinansować zbiórkę odpadów, recykling i ich przetworzenie.

- W Polsce rozszerzona odpowiedzialność wdrażana jest od 2002 roku, ale dziś jest ona symboliczna - podkreśla Mazurek My chcemy, by szły za tym realne pieniądze. To musi być efektywne narzędzie, bo wymagane przez UE poziomy recyklingu będą rosnąć - zwraca uwagę.

Nie wiadomo jeszcze jaki mechanizm odpowiedzialności finansowej firm zostanie wprowadzony. Wiceminister tłumaczy, że może to być opłata recyklingowa czy opłata produktowa. - Istotne jest, aby taki mechanizm powiązać z możliwością przetworzenia takiego opakowania, aby umożliwić jego powrót do obiegu - podkreśla.

Nadrzędnym celem nowych przepisów ma być skłonienie firm do sprzedawania na przykład warzyw bez udziału plastikowych opakowań, czyli luzem lub w papierze.

- Pakiet odpadowy będzie wymuszał na producentach zmiany w kreatywności i sposobie pakowania - zapewnia Sławomir Mazurek.

Sieci handlowe wyprowadziły rząd w pole, więc rząd sięgnie głębiej do kieszeni Polaków. Minister środowiska przyznał, że w jego resorcie trwają prace nad rozszerzeniem opłatą recyklingowej i objęciem nią wszystkich torebek foliowych - tych grubszych i cieńszych.

OPRAC. JACEK BEREŹNICKI, Money.pl

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl