5 wskazówek, jak zmniejszyć ekspozycję na tworzywa sztuczne

Nie można całkowicie uniknąć mikroplastików i chemikaliów znajdujących się w plastiku, ponieważ można je znaleźć wszędzie, nawet w kurzu domowym. Najszerszym krokiem byłoby unikanie żywności i napojów pakowanych w folię, choć jest to prawie niemożliwe, mówi dr Sherri Mason, koordynator ds. Zrównoważonego rozwoju w Penn State Behrend i chemik, który badał obecność plastiku w wodzie z kranu, piwie, soli morskiej i wodzie butelkowanej.

Ale te małe kroki mogą pomóc uniknąć przynajmniej niepotrzebnego dodatkowego narażenia na tworzywa sztuczne i chemikalia:

Pij wodę z kranu. Woda pitna jest jednym z największych czynników przyczyniających się do spożycia mikroplastiku, woda butelkowana ma około dwa razy większy poziom mikroplastyczny niż woda z kranu, co sprawia, że jest to zły wybór dla tych, którzy chcą zużywać mniej plastiku. Stwierdzono również, że niektóre wody butelkowane mają wysoki poziom chemikaliów PFAS.

Nie podgrzewaj jedzenia w plastiku. Kiedy rozgrzewasz jedzenie, rób to na patelni (w piekarniku lub na kuchence) lub w szklanym pojemniku (w kuchence mikrofalowej), ponieważ wiadomo, że podgrzewane tworzywa sztuczne transportują chemikalia do żywności. Nie wkładaj plastiku do zmywarki. 

Unikaj plastikowych pojemników na żywność. Kupując żywność w plastiowych opakowaniach zwiększasz ryzyko wchłaniania mikroplastików bezpośrednio z opakowania w którym znajduje się żywność. Lepszymi i coraz powszechniejszymi są opakowania ekologiczne wytworzone z naturalnych materiałów, np: z trzciny cukrowej.

Jedz więcej świeżej żywności. Chociaż poziomy mikroplastików w świeżych produktach zostały w dużej mierze przetestowane, produkty te są mniej narażone na działanie substancji chemicznych, szczególnie w porównaniu z czymkolwiek owiniętym w plastik. Wiele puszek z żywnością jest również wyłożonych bisfenolami, co oznacza również, że można tam znaleźć chemikalia.

Zminimalizuj kurz domowy. Kurz domowy może narazić ludzi na działanie chemikaliów, w tym ftalanów. Według Silent Spring Institute, regularne odkurzanie może pomóc w zmniejszeniu narażenia na kurz w gospodarstwach domowych, oczyszczacze powietrza również mogą pomóc.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl