Opakowania ekologiczne Contipack

Czy akcje sprzątania świata mają sens?

 

Oficjalna międzynarodowa akcja “Sprzątanie Świat” odbywa się corocznie w 3 weekend września. Często używa się podobnej nazwy przy organizowaniu wydarzeń zbierania śmieci związanymi z przypadającym 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Ziemi. Chociażby w naszym kraju, w czasie kiedy zaczyna się wiosna można uczestniczyć w wielu akcjach, które mają na celu lokalne posprzątaniu różnych miejsc służących rekreacji i odpoczynkowi mieszkańców. 

Czy sprzątanie, wydawałoby się wybranych, często niewielkich powierzchni ma sens? Oczywiście! Szczególnie po chłodniejszych okresach ilość widocznych miejsc zaśmiecenia jest ogromna. Spowodowane jest to zarówno celowym niedbaniem o nieodpowiedzialnych ludzi miejsce wyrzucania odpadów m.in. opakowań po jedzeniu, napojach czy niedopałków papierosów, ale także przenoszonych poprzez wiatr śmieci ze źle zabezpieczonych kubłów czy koszy. Poprzez oczyszczanie z takich niechcianych “niespodzianek” oczyszczamy i umilamy miejsca naszego odpoczynku czy rekreacji. Jedna akcja może wydawać się bez znaczenia, ale jeżeli przyjrzymy się tematowi globalnie i zaangażuje się w takie akcje miliony ludzi, efekty stają się spektakularne! Nie tylko sam udział jest ważny, pamiętajmy że jednym z głównych celów takiego sprzątania jest edukacja i świadomość ekologiczna. 

W ContiPack corocznie nie tylko wspieramy takie akcje, ale przede wszystkim w nich uczestniczymy, zachęcając do udziału kolejne osoby. W tym roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w akcji “Aktywne sprzątanie to Ziemi pomaganie”, organizowanej w Koninie, a mającej na celu uprzątnięcie terenów wogół Jeziorka Zatorze. Ktoś może zapytać, co jest przyjemnego w sprzątaniu śmieci? Chociażby to, że ilość osób, które z roku na rok dołączają do podobnych akcji jest coraz większa, pojawiają się coraz młodsi uczestnicy, także dzięki temu, że organizatorzy nie zapominają o dzieciach m.in. organizując zachęcające konkursy z eko-nagrodami. Dzięki większej liczbie uczestników udaje się posprzątać większe powierzchnie w takim samym czasie.

Branie udziału w takich akcjach, nie tylko w Sprzątaniu Świata, rodzi nadzieję na większą świadomość społeczeństwa, a także budowanie postaw, które nie tylko pozwolą sprzątać już wyrzucone śmieci, ale też.. w nie zaśmiecaniu, segregacji, odpowiednim zabezpieczaniu już wyrzuconych odpadów. Przecież wszyscy korzystamy z tych samych miejsc, odpoczywamy w nich i ich wygląd ma wpływać na nasze lepsze samopoczucie. Zostawiajmy je czyste, przyroda jest przecież piękna bez zbędnych “ozdób”.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl