Opakowania ekologiczne Contipack

Papier - mity i fakty o tym surowcu jako ekologicznym materiale do wytwarzania produktów jednorazowego użytku

MIT 1 Poprzez stosowanie papieru i opakowania papierowe dochodzi do wycinek i niszczenia lasów.

FAKT Wbrew pozorom dzięki temu przyczyniamy się do tego, że rośnie więcej młodych drzew. Należy podkreślić przede wszystkim, że papier jest surowcem odnawialnym tzn. że może być uzupełniony w tym samym lub nawet krótszym czasie niż czas potrzebny na jego zużycie. Tak więc, jeżeli stosuje się legalne rozwiązania i wycinka odbywa się w lasach tzw. gospodarczych, w miejsce 1 “starego” drzewa sadzi się od 3 do 4 nowych. Obecnie w krajach rozwiniętych rośnie o ok. 25% więcej drzew niż na początku XX w. Przyglądając się samej Europie rokrocznie lasy przyrastają o obszar, którego powierzchnia przekracza ponad 1,5 mln boisk piłkarskich. Zatem podchodząc przewrotnie do pierwszego mitu zapotrzebowanie na papier przyczynia się więc do odnawiania i rozwoju lasów. 

MIT 2 "Zielone płuca" składają się w głównej mierze z ogromnych, starych drzew i to one pochłaniają najwięcej dwutlenku węgla.

FAKT Tak może podpowiadać logika, jednak w rzeczywistości to właśnie młode drzewa mają wyższą wydajność w procesie pochłaniania CO2. Co więcej z wiekiem drzewo ulega naturalnemu rozpadowi. Powoduje to wręcz wydalanie dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych z powrotem do atmosfery. Aby więc osiągnąć maksymalną zdolność do pochłaniania CO2, potrzebujemy młodych zdrowych lasów. 

MIT 3 Zużycie energii na produkcję papieru i opakowań papierowych jest zbyt wysokie.

FAKT Proces wytwarzania powyższych produktów jest nie tylko wydajny pod względem energetycznym, ale jednocześnie także wytwarza energię odnawialną. Przede wszystkim sektor oparty na lasach zużywa paliwo kopalne w najmniejszym stopniu ze wszystkich branż produkcyjnych. Ponadto w Europie to właśnie przemysł papierniczy jest największym pojedynczym odbiorcą i wytwórcą energii odnawialnej, głównie dlatego że 1/2 całkowitego zużycia energii opiera się w tym przypadku na biomasie.

MIT 4 Jednorazowe opakowania z papieru to zbędne marnotrawstwo

FAKT Opakowania papierowe stanowią całkowicie odnawialny surowiec. Papier może być w 100% poddawany recyklingowi, a ok. 80% produktów z tektury falistej jest zbierane i powtórnie przetwarzane. Zatem nie ma żadnych wątpliwości, że są one najbardziej ekologicznym wyborem nie tylko dla branż m.in. gastronomicznych, ale także dla konsumentów indywidualnych.

MIT 5 Opakowania plastikowe można używać wielokrotnie.

FAKT Takie pomysły pojawiły się w latach 80 i 90-tych. Organizacje pozarządowe przekonały wtedy polityków, że ponowne wykorzystanie m.in. opakowań plastikowych jest korzystniejsze od recyklingu. Okazało się jednak, że wymagania dot. możliwości powtórnego użycia czyli mycie gorącą wodą i chemikaliami oraz odległości, jakie są pokonywane w celu przekazania do powtórnego napełnienia, powodowało zbędną emisję dwutlenku węgla.

MIT 6 Branża papiernicza zaopatruje się w surowiec w sposób nieodpowiedzialny, co powoduje nielegalny wyrąb lasów.

FAKT W ramach przeciwdziałania takim szkodliwym procederom został wdrożony Kodeks Postępowania w zakresie legalnego wycinania drzew. Ponadto wspierane są wszystkie wiarygodne systemy certyfikacji. Obecnie % certyfikowanego surowca, który wykorzystuje wynosi ponad połowę. Warto tutaj nadmienić, że w samej Europie Certyfikację posiada połowa lasów i aż 86% lasów będących własnością przedsiębiorstw papierniczych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl