Opakowania ekologiczne Contipack

Postanowienia Noworoczne - podpowiadamy jak być bardziej Eko

1) Nie będę marnować i wyrzucać jedzenia

Najprostszym pomysłem na kupienie niezbędnych produktów jest zrobienie listy, na której znajdują się tylko przemyślane artykuły. Zapobiegamy w ten sposób przed zepsuciem jedzenia z krótkimi terminami ważności (pieczywo, owoce i warzywa) czy wyrzuceniem przygotowanych w zbyt dużych porcjach posiłków, których nie damy rady skonsumować. W przypadku tej drugiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest przekazanie jedzenia potrzebującym np. do jadłodzielni czy społecznych lodówek.

Przed przygotowaniem listy zakupowej warto notować sobie wcześniej produkty, które w danym momencie się kończą, czy składniki dań, które planujemy przygotować. Następnie przeglądamy miejsca takie jak szafki, lodówka czy spiżarka. Nie tylko nie marnujemy w ten sposób jedzenia, które trafia do kosza, ale także oszczędzamy pieniądze.

2) Na zakupy będzie chodzić z własną wielorazową torbą.

Chcąc być bardziej eko kupujmy warzywa i owoce bez dodatkowych opakowań, nie pakujmy ich w foliowe torebki. Możemy nabyć je “luzem” lub włożyć do lekkich wielorazowych woreczków. Większe zakupy transportujemy w płóciennych torbach wielorazowych. Jeżeli musimy nabyć je w sklepie - wybierzmy rozwiązania papierowe lub z recyklingu.

3) Przyłożę się do segregacji śmieci

Pojemniki na śmieci w kolorach niebieskim, żółtym, zielonym, brązowym, czarnym i białym umożliwiają wyrzucanie posegregowanych odpadów. Pojawiły się w Polsce w 2013r. , jednak nadal widoczny jest problem  w tym, żeby potrafić maksymalnie eliminować wyrzucanie produktów zmieszanych. Pamiętajmy, że właściwe segregowanie śmieci zwiększa możliwość przekazania surowców do ponownego użytku poprzez recykling. Pomaga nam to zaoszczędzić ciągle malejące surowce naturalne, a góry na wysypiskach nie będą rosły tak szybko.

4) Będę używał własnego, wielorazowego pojemnika do napojów.

Oczywiste jest, że śmieci segregowane są lepsze niż zmieszane. Jednak musimy sobie zdać sprawę z tego, że utylizacja i przerobienie nawet posegregowanych śmieci i tak nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Dlatego tam, gdzie tylko jest to możliwe powinniśmy używać produktów wielorazowych.

Takie możliwości dają nam na przykład plastikowe lub stalowe bidony na wodę. Dobrym nawykiem jest uzupełnianie go w domu przefiltrowaną lub przegotowaną wodą i noszenie ze sobą np. na spacery, do klubów fitness i dłuższe zakupy.

5) Jedzenie na wynos nabędę tylko w biodegradowalnych pojemnikach

Zamawianie jedzenia na wynos lub korzystanie z usług firm cateringowych jest coraz popularniejsze. W przeciwieństwie do pojemników z plastiku lub styropianu są biodegradowalne i rozkładają się w środowisku maksymalnie w pół roku.

Wybierając firmę cateringową lub restaurację, z której zamówimy obiad warto zwracać uwagę na to, w jaki sposób pakuje serwowane dania i wybierać te firmy, które swoją działalnością nie szkodzą środowisku. Posiłki na wynos wymagają właściwego opakowania na czas transportu. Ważne, by było one biodegradowalne i nie miało negatywnego wpływu na środowisko. Opakowania na wynos z trzciny cukrowej są kompostowalne i nie mają negatywnego wpływu na środowisko, w przeciwieństwie do pojemników z plastiku lub styropianu. Ponadto świetnie izolują termicznie, są estetycznie wykonane oraz nie zmieniają smaku potraw.

 

6) Jeżeli impreza to bez plastiku.

Organizowanie imprez lub spotkań ze znajomymi wiąże się często ze stosowaniem wygodnych rozwiązań, dlatego korzystamy z jednorazowych naczyń, sztućców czy słomek. Takie rozwiązanie ułatwia i przyśpiesza sprzątanie, pamiętajmy jednak że każdy jeden zużyty tylko raz i wyrzucony plastikowy przedmiot zostanie na naszej planecie na długo. Dlatego w takich sytuacjach warto wybrać ekologiczne rozwiązania - naczynia z tektury, trzciny cukrowej, papierowe kubeczki, drewniane sztućce, czy słomki z papieru. 

7) Będę oszczędzał wodę i energię elektryczną

Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom możemy nie tylko pomóc planecie, ale także zaoszczędzić pieniądze. 

Jak zmniejszyć zużycie wody?

To, co możemy zrobić we własnym domu to np.

→ wyrobić nawyk zakręcania wody np. podczas mycia zębów,

→ długie kąpiele w wannie pełnej wody, spróbujmy choć raz na jakiś czas zastąpić szybkimi prysznicami

→ używając zmywarki wybierzmy programie EKO. Jeśli musimy zmywać ręcznie, róbmy to przy zakręconym kranie, a bieżącej wody użyjmy tylko do spłukiwania. 

→ zastosujmy dwudzielną spłuczkę w toalecie.

Jak zmniejszyć zużycie energii?

Wytwarzanie energii powoduje emisję dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery, a także zużywanie nieodnawialnych surowców takich jak ropa, węgiel czy gaz:

Jakie są sprawdzone sposoby na zmniejszenie zużycia energii:

→ wymiana żarówek na LEDy

→ gaszenie światła w pomieszczeniach, z których wychodzimy,

→ wybieranie sprzętu elektrycznego o jak najwyższej klasie energetycznej,

→ wyłączanie z trybu czuwania drukarek, sprzętu IT czy RTV,

→ wyciąganie ładowarki z gniazdka po zakończeniu ładowania telefonu,

→ zapobieganie utracie ciepła poprzez gotowanie pod przykrywką,

→ w czajniku gotuj tyle wody, ile rzeczywiście potrzebujesz w danym momencie,

→ Utrzymywanie optymalnej temperatury w mieszkaniu. Najzdrowsza dla naszego organizmu temperatura to 20-21°C w dzień i 19°C w nocy.

8. Częściej będę kupował w sieci.

Zakupy przez Internet cieszą się stale rosnącą popularnością. I nic dziwnego. Unikając dojeżdżania do sklepu oszczędzamy czas i paliwo. Produkty kupowane on-line często mają atrakcyjniejsze ceny, więc cieszymy się z oszczędności.

9. Podzielę się wiedzą i doświadczeniem.

Spodobały Ci się powyższe sposoby na zmianę nawyków na bardziej ekologiczne? Może niektóre z nich już stosujesz, inne są dla Ciebie nowością?

Nie zostawiaj tych rozwiązań dla siebie - podziel się nimi, zainspiruj rodzinę i znajomych!

Postanowienia zmienią Ciebie, ale wpłyną także na innych. Pamiętaj o tym

 

Szczęśliwego Nowego EKO Roku !!!



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl