To tylko jedna słomka” powiedziało 8 miliardów ludzi

Plastik jest zdecydowanie najgorszym zanieczyszczeniem, jakie kiedykolwiek zostało wyprodukowane na Ziemi. Gigantyczna skala produkcji, niski koszt, a jednocześnie wyrzucony bez namysłu plastik zostaje na ziemi przez setki lat, zanieczyszczając naszą wodę i glebę toksycznymi chemikaliami.

Czy wiesz, że aż 10 MILIONÓW ton PLASTIKOWYCH ŚMIECI dostaje się co roku do Oceanów?!

Spośród wielu form i rodzajów tworzyw sztucznych, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na przedmioty jednorazowego użytku. Wystarczy sobie wyobrazić, że są one przeznaczone dosłownie do chwilowej czynności np. wypicia napoju w restauracji i za moment już wyrzucane. Plastikowe słomki nie “rozpływają się” przecież następnie w powietrzu. Można tu postawić pytanie: Jakie zagrożenie stwarza jedna mała słomka dla środowiska? Po pierwsze, jak zostało to opisane powyżej, plastik nie rozkłada się łatwo oraz szybko. Zwykle zajmuje to tysiące, jeśli nie miliony lat. W tym czasie plastik po prostu rozpada się na coraz mniejsze kawałki, aż staje się mikroskopijnymi fragmentami. Następnie wciąż się rozpada, ale uwalnia do wody toksyczne chemikalia, takie jak BPA (znany rakotwórczy). Zjadają go następnie ryby i inne zwierzęta morskie, skąd wędruje w górę łańcucha pokarmowego i często dociera do naszego stołu obiadowego. Tak.. wraca do NAS, użytkowników słomek! Ponadto przecież malutka niepozorna słomka czyni ją jeszcze bardziej niebezpieczną. Jest mała i cienka przez co zostaje bez trudu połknięta przez zwierzęta morskie zaciekawione takim kolorowym pływającym „stworzeniem”.

Czy da się wyeliminować całkowicie słomki jednorazowego użytku? Być może w przyszłości, jednak nie oszukujmy się, że jest to jeszcze długi proces. Potrzebna jest zmiana nawyków i mentalności ludzi (jest nas obecnie przecież prawie 8 mld.!). Czy zatem można zastąpić plastik innymi materiałami, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko? Oczywiście! Można zastąpić je np. słomkami wielokrotnego użytku np. ze szkła czy metalu, jednak w dobie ogólnoświatowej pandemii nasuwa się pytanie, czy będąc w restauracji, pubie czy kawiarni zostanie nam zapewnione wystarczające bezpieczeństwo po poprzednim użytkowniku..? Zatem jeżeli jednorazowe, to z jakiego materiału? Wybór jest spory, ponieważ możemy wybierać wśród takich naturalnych tworzyw jak np. papier (obecnie najbardziej popularne), słoma, makaton, trawa, wytłoczyny jabłkowe. Każde z nich mają swoje niepowtarzalne cechy. Które z nich będą najbardziej korzystne dla konsumenta? Ten wybór pozostawiamy Wam. Jedno jest pewne - KAŻDE inne rozwiązanie będzie lepsze od plastiku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl