Opakowania biodegradowalne i kompostowalne - czy wiesz, do którego kosza powinny trafiać?

   

   Czy wiedziałeś, że opakowania BIODEGRADOWALNE powinny trafić do kosza na odpady zmieszane? Tak - to jest właśnie odpowiednie dla nich miejsce. Występujący obecnie tzw. plastik biodegradowalny to polimer wytwarzany np. z ryżu czy skrobi. Produkty tego typu ulegają rozkładowi na części organiczne. Właśnie ze względu na to oraz brak możliwości ponownego przetworzenia nie mogą trafiać do kosza na metale i tworzywa sztuczne, ponieważ mogą „zanieczyścić” w ten sposób podlegający recyklingowi plastik. Opakowania biodegradowalne nie powinny również trafiać do BIO odpadów - wymagają one innych procesów rozkładu. Potrzebują odpowiedniej wilgotności, temperatury i obecności mikroorganizmów, aby nastąpił ich rozkład. W Polsce nie mamy na tą chwilę odpowiedniego systemu segregacji biodegradowalnych opakowań, nie jesteśmy w tym osamotnieni - wiele innych państw ma podobny problem.  Z tym samym problem zmaga się wiele innych państw. Określenie „biodegradowalny” sugeruje, że przedmiot jest wykonany z materiałów pochodzenia roślinnego. Niestety nie zawsze tak jest. Najlepiej unikać wszelkiego plastiku, również tego, który oznaczony jest jako biodegradowalny.

     Inaczej podchodzimy do opakowań KOMPOSTOWALNYCH opatrzonych logo Seedling („sadzonka”)  - to produkty certyfikowane jako nadające się do kompostowania przemysłowego zgodnie z europejską normą EN 13432/14955, w drodze niezależnie zweryfikowanych testów. Etykieta sadzonki, którą możecie zobaczyć na zdjęciu przy niniejszym wpisie, jest uznanym i akceptowanym identyfikatorem w wielu krajach, także w Polsce. Opakowania kompostowalne są przeznaczone do "rozkładu, tak więc nie można ich poddać recyklingowi. Trafiając do innych odpadów niż BIO, mogłyby zanieczyścić tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu, podobnie jak wspomniane wcześniej odpady biodegradowalne. Oprócz symbolu sadzonki do kompostowania przemysłowego, warto zwracać uwagę na symbol „OK COMPOST HOME”. Oznacza on, że opakowanie nadaje się do kompostowania w domu. Możemy je sami poddać rozkładowi w przydomowych kompostownikach.

     Przy zakupie produktów jednorazowych warto zwrócić uwagę na to jakimi symbolami są oznaczone, aby być pewnym w jaki sposób powinno się je segregować. Wszystkie asortymenty, które znajdziecie w naszym sklepie sklepie, są kompostowalne w warunkach domowych.

Bądźmy odpowiedzialni - bądźmy EKO! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl