Papierowe czy plastikowe słomki: czy papier jest naprawdę lepszy dla środowiska?

Wiele restauracji zakazało używania plastikowych słomek ze względu na ich szkodliwy wpływ na środowisko i zamiast tego przeszło na papierowe alternatywy. Ale czy słomki papierowe są naprawdę lepsze dla środowiska? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać: Chociaż prawdą jest, że słomki papierowe nie są tak szkodliwe jak słomki plastikowe, nie oznacza to, że wcale nie są szkodliwe. W rzeczywistości papierowe słomki mogą nadal mieć wiele negatywnych skutków dla środowiska, zwłaszcza jeśli są niewłaściwie utylizowane. Najpierw przyjrzyjmy się, co dokładnie sprawia, że plastikowe słomki są tak szkodliwe dla środowiska. Następnie omówimy, jak papierowe słomki wypadają w porównaniu z plastikiem pod względem wpływu na środowisko i dlaczego użycie papierowych słomek może nie być najbardziej przyjazną dla środowiska decyzją.

Co sprawia, że plastikowe słomki są szkodliwe dla środowiska?

Plastikowe słomki (które są przedmiotami jednorazowego użytku) po ich wyrzuceniu stają się dużym problemem dla środowiska. W samych Stanach Zjednoczonych każdego dnia zużywa się ponad 390 milionów plastikowych słomek (źródło: New York Times), a większość z nich ląduje na wysypiskach lub zanieczyszcza środowisko. Plastikowe słomki stwarzają ogromny problem, gdy są niewłaściwie utylizowane. Kiedy plastikowa słoma dostanie się do środowiska, może zostać przeniesiona przez wiatr i deszcz do zbiorników wodnych (takich jak rzeki), a następnie dostać się do oceanu. Tam plastik może być niezwykle szkodliwy dla różnych zwierząt morskich i ekosystemu oceanicznego. Plastik może być mylony z jedzeniem i może zadławić lub zabić zwierzęta, takie jak ptaki lub żółwie morskie.  Co gorsza, plastikowe słomki nie ulegają biodegradacji i nie są również akceptowane przez większość programów recyklingu. Oznacza to, że gdy plastikowa słomka zostanie zużyta i wyrzucona, zawsze pozostanie w środowisku jako kawałek plastiku.

 

Co z papierowymi słomkami?

Ogólnie rzecz biorąc, prawdą jest, że papierowe słomki są prawdopodobnie dużo lepsze dla środowiska niż ich plastikowe odpowiedniki. Jednak papierowe słomki nadal mają swój własny zestaw wad środowiskowych. Po pierwsze, wiele osób uważa, że produkcja wyrobów papierniczych wymaga mniej zasobów niż produkcja słomek z tworzyw sztucznych. W końcu papier jest biodegradowalny i pochodzi z drzew, które są surowcem odnawialnym. Niestety tak nie jest! W rzeczywistości produkty papierowe generalnie wymagają więcej energii i zasobów do produkcji niż produkty z tworzyw sztucznych. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale tak naprawdę jest!

Ogólnie rzecz biorąc, podczas produkcji wyrobów papierniczych emitowanych jest więcej gazów cieplarnianych niż ich odpowiedników z tworzyw sztucznych. Dzieje się tak, ponieważ paliwa kopalne zasilają maszyny i urządzenia używane do produkcji słomek zarówno z tworzywa sztucznego, jak i papieru. Ponieważ jednak produkcja wyrobów papierniczych jest bardziej energochłonna, produkcja słomek papierowych w rzeczywistości zużywa więcej zasobów (i emituje więcej gazów cieplarnianych) niż produkcja słomek z tworzyw sztucznych! Co gorsza, papierowe słomki mogą również szkodzić zwierzętom, jeśli zostaną wyrzucone do oceanu, podobnie jak plastikowe słomki. Biorąc to jednak pod uwagę, papierowe słomki będą generalnie nadal mniej szkodliwe niż plastik, ponieważ są dużo mniej trwałe i powinny ulegać biodegradacji.

 

Czy słomki papierowe są naprawdę biodegradowalne czy kompostowalne?

Jednym z głównych argumentów przemawiających za ekologicznością papieru w porównaniu z plastikowymi słomkami jest to, że papier ulega biodegradacji. Tylko dlatego, że zwykły papier jest biodegradowalny, nie oznacza, że papierowe słomki ulegają biodegradacji. Co więcej, termin ulegający biodegradacji może mieć różne definicje i czasami może wprowadzać w błąd. Aby można było uznać go za „biodegradowalny”, materiał węglowy produktu musi rozpadać się tylko o 60% po 180 dniach. W rzeczywistych sytuacjach papier może wytrzymać znacznie dłużej niż 180 dni (ale oczywiście zniknie szybciej niż plastik).

Co gorsza, w miastach, w których mieszka większość z nas, na ogół nie kompostujemy naszych produktów odpadowych ani nie zostawiamy ich w naturze w celu biodegradacji. Pomyśl o tym: jeśli idziesz do restauracji typu fast food, rzadko kiedy jest tam pojemnik na kompost. Zamiast tego Twoje papierowe słomki najprawdopodobniej trafią do zwykłego kosza i skończą na wysypisku. Składowiska są specjalnie zaprojektowane, aby zapobiegać rozkładowi, co oznacza, że jeśli wyrzucisz papierową słomkę do śmieci, prawdopodobnie nigdy nie ulegnie ona biodegradacji. Oznacza to, że twoja papierowa słoma po prostu dodawałaby się do stosów śmieci na Ziemi.

 

Ale czy papierowe słomki nie nadają się do recyklingu?

Ogólnie produkty papierowe nadają się zwykle do recyklingu, co oznacza, że ogólnie słomki papierowe nadają się do recyklingu. Jednak aby zaistniał ten proces musza być spełnione specjalne warunki, większość zakładów recyklingu nie przyjmuje zanieczyszczonych żywności produktów papierowych. Ponieważ papier pochłania płyny, może się zdarzyć, że Twoje papierowe słomki nie zostaną poddane recyklingowi.

Podsumowując, fakt, że niektóre restauracje przestawiły się na papierowe słomki, nie oznacza, że należy ich używać. Oczywiste jest, że papierowe słomki jako produkty jednorazowe są nadal szkodliwe dla środowiska, ale na pewno z mniejszym stopniu niż plastikowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl